Define Ararken Nelere Dikkat Etmeli

Define Ararken Nelere Dikkat Edilir

Define Ararken Nelere Dikkat Edilir?

Geçmişte yaşayan insanların değişen gelenekleri günümüzde oldukça dikkat çekiyor. Bu geleneklerden biri de değerli eşyaların gömülmesi olup, günümüzde aranmaktadır. Peki define ararken nelere dikkat edilir ve yine define ararken ne yapmalı? Define ararken özellikle eskiden bir yaşam alanı olabileceğine bakılır. Bu yaşam alanında belirlenen işaretlere yoğunlaşarak define yeri bulunabilir. Bu işaret derin çizik, oyuk ve kabartmalardır. Bu bulunan işaretler orada geçmiş dönemde birilerinin yaşadığını ve bu kişilerin değerli eşyalarının bulunabileceğini göstermektedir.

Elbette ki gömen kişiler eşyaların bulunmasını istemediği için bulunması zor olabilir. Bu nedenle çeşme, mağara ve köprü gibi kenarlar ipucu verecektir. Define ararken en çok yardım alınan dedektör cihazı da kullanımına göre sonuç verecektir. Tüm işaretler birbiriyle bağlantılı olup toprak altından sinyal gelmesiyle de kazı yapılabilir. Elbette ki kazı yaparken nelere dikkat edilmeli kısmı da önemli olup, buna göre yapılması elzemdir. Şayet dikkatli yapılmaması ile defineye zarar verilebilir. Bu iş için yola çıkanların alanında çok iyi olan profesyonel kişilerden yardım alması uygun olacaktır.

Define Ararken Ne Yapmalı?

Define ararken öncelikli olarak işaretler baz alınır. Elbette ki her bir işaret birbirinden farklı olacağı için işaretler bir bütünlüğe bağlanmaya çalışır. Özellikle eski yaşam alanlarının olabileceği alanlara yoğunlaşılması elzemdir. Çünkü burada olan çeşitli unsurlarda mutlaka gömüye rastlanır. Bunun yanı sıra insan gücü ile bu günler veya aylar sürebileceği gibi cihazlardan yardım alınır. Bu cihazlarda dedektörler olup, son derece kesin sonuç verir. Dedektörler toprak altını taraması ile değerli eşyaların yerini sunmaktadır.

Elbette ki gelişen teknoloji ile toprak altını görüntüleme sistemi de kişilere sunulur. Bu sistem ise çok daha pratik olmaktadır. Fakat her elektronik cihazda olduğu gibi bu cihazında kullanımında pratiğe ihtiyaç duyulur. Aynı zamanda dedektörler altın ve metal aramasına göre farklı kategoriye ayrılır. Bir diğer yöntem ise alan tarama çubuklarıdır. Bu yöntem dedektör kadar fiyatlı olmayıp, define arama konusunda başarılır.

Kazı Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Define ararken belli başlı etmenler göz önünde bulundurulurken define ararken nelere dikkat edilir oldukça araştırılıyor. Araştırılan bu etmenler genel olarak definenin yerini hakkında ipucu vermektedir. Kabartmalı yazılar ve oyukların yanı sıra harabe yaşam alanlarında genel olarak defineye rastlanır. Bu işaretleri gözlemleyip dedektörlerle de yeri kesinleşince kazı aşamasına geçilebilir. Define ararken ne yapmalı soruları defineyi bulduktan sonra kazı yaparken nelere dikkat etmeli olarak değişmektedir. Defineyi bulup kazılacağı zaman öncelikli olarak gerekli izinlerin alınması gereklidir. Tüm bu izinlerden sonra da toprağı kazmak için belli başlı özel kazma gereçleri kullanılır. Çünkü defineye zarar vermeden yavaşça kazılması bu aşamada elzemdir. Bu sayede bulunan yapıya zarar verilmeden nazik bir şekilde çıkarılır.

Yorum Yap