DA1B4876 D2AC 4CC4 8B81 186D02E4FB53

Definecilikte Sunak İşareti

Sunak İşaretinin Anlamı

Sunak

Sunak işaretinin anlamı nedir? Sunak nedir? Öncelikle bilmeniz gereken sunak olarak ifade edilen şeklin, oyma işaretini gösterdiğidir. Oyma işaretinin anlamı definecilikte nedir? Define işareti olarak oymanın yuvarlağı ifade ettiğini söylemek isteriz. Bu durumda oyma işaretinin çoğu bölgede de mezar ya da mezarlıkları ifade eden bir anlamı vardır. Oyma işaretleri bazen kuyu ya da bazen de bir hedefi simgelemektedir. Sunak işaretinin anlamı büyük bir sunak olması, sunak içinde sunak gibi şekiller üzerinden yorumlanarak anlamlandırılacaktır.

 

Definecilikte Sunak İşaretinin Anlamı

 

Definecilikte Sunak işaretinin anlamı yanında olan işaretlere göre, işaretin tam olarak nasıl olduğuna göre değişmektedir. Bakıldığında direkt olarak işarette son derece farklı eklemeler de olabilir. İç içe olmasının yanı sıra, büyüklü küçüklü olması da farklı anlamlar demektir. Aynı kaya üzerinde olan sunak işareti için birbirlerinin arasında ne kadar mesafe olduğu son derece önemli bir detaydır. Bunu göz önünde bulundurmanız halinde, defineye yaklaşma ihtimaliniz de artacaktır.

Sunak 8090F12F AE93 459D B55E 8AEBBBD50524


İşarete dokunun;

 

Yapılan en büyük hata işarete dokunmamak. Çünkü dokunmadığınızda aslında onun yuvarlağa benzer bir işaret olduğunu düşünebilirsiniz. Genel olarak işrete dokunduğunuzda ise üçgenliği hissedeceksiniz. Üçgen ile birleşmiş olan sunaklar, mahsene götürür. Bunun için de mutlaka definecilikte sunak gördüğünüzde, üçgeni de gözünüz aramalı.

 

Üçgen

Sunak üçgen

Definecilikte Yuvarlak Sunak Anlamı

 

Tamamen yuvarlak olması durumunda anlamı ne olacak? İlk olarak sunak sayısı ve  oyma sayısı üzerinden hareket etmelisiniz. Kaya üzerinde kaç tane var ilk olarak ona bakmanız gerekiyor. Ancak bunun dışında mutlaka murç izi olup olmadığına da bakmalısınız.

Yuvarlak sunak


2 oyma bulmak;

 

2 sunak bulmak, eğer murç izi de varsa sizi kolayca bir mezara ulaştıracaktır. Ancak bunun dışında direkt olarak oymanın boyutu da önemlidir. 2 oyma olması durumunda küçük oymanın etrafında arama yapılmalıdır.

Oyma

3 oyma bulmak;

 

3 oyma bulunması durumunda ise V işareti yaparak açık ağız kısmına 7 ile 9 metre arasında bir mesafe ile bakmak gerekiyor. 4 ya da yukarı oyma sayısı üzerinden sayma sistemine bağlı olacak..

Oyma sunak

Definecilikte Bulunan Oymanın Büyüklüğü

 

Oymanın büyüklüğü mezarın değeri ile ilişkili olacaktır. Statüsü ile doğrudan ilişkili olduğundan, oyma derinliğinin mezar derinliğini vermiş olduğunu söylemek de mümkün. Örneğin oyma derinliğinin yaklaşık olarak 5 cm derinliğinde ise burada mezar derinliğinin de üç buçuk metre olduğu tahmin edilir. Bu durum her oyma için geçerli olmamaktadır. Büyüklüğün hesabını ise oyma derinliği 7 ile çarparak bulacaksınız. Büyük oymalar her zaman büyük mezarlara işaret etmektedir.

 

Definecilikte oymanın büyüklüğü, kaç tane olduğu ya da yanındaki işaretler üzerinden arama yapmak son derece önemlidir. Bunu göz önünde bulundurmanız halinde, aramalarınızı geniş kapsamda yapabilirsiniz. Derinlemesine ve genişliğe göre yapılacak olan aramalarda işaretlerin ifade ettiği anlamlar son derece önemlidir.

 

Yorum Yap