Yüzey araştırmaları

Definecilikte Yüzey Araştırması

Definecilikte Yüzey Araştırması

Definecilik

Geçmiş uygarlıkların yaşam biçimleri ve geleneklerine ulaşmak için birçok farklı yol vardır. Bu yollardan biri de definecilikte yüzey araştırması olup, kesin sonuçlar verir. Definecilikte yüzey araştırması sayesinde yakalanan birkaç iz ile o alanda yaşam olup olmadığı gözlemlenir. Gözlemlenen bu izler ile toprağın altında herhangi bir bulgu ya da işaret verebilir. Bu sayede de defineciler bahsi geçen alanda işlemlere başlayarak birçok şey bulabilir.

 

Elbette definecilikte yüzey araştırmada dikkat edilecekler çeşitli olup son derece önemlidir. Bunlar yüzeysel arama belgesi olup , işleme böyle başlanır. Tabi ki belgeye sahip olduktan sonra define arama ruhsatı maliyeti de hesaplanır. Tüm bu aşamalar sırasıyla tamamlandığı zaman da yüzey araştırması işlemlerine başlanabilir.

Define

Define Arama Ruhsatı Maliyeti

 

Define aramak için belirlenen alanda belli başlı bulgular için inceleme yapılır. Bu incelemeler sonucunda bahsi geçen defineye ulaşılabilir. Fakat define aramadan önce kanunen yasal yollara başvurarak, bu aşamalara öyle başlanması doğrudur. Bu sayede her şey prosedürüne göre olacağı gibi kişisel olarak da haklara sahip olunur. Bu kapsamda da define arama ruhsatı alınır. Define bulma ruhsatı ise son dönemlerde değişikliğe giderek maliyetleri farklılaşmıştır. Genel ortalaması ise 15 bin TL olmaktadır. Söz konusu maliyetin kimi zaman çok daha az bir ücrete tekabül ettiğini de ifade etmek mümkün olmaktadır.

 

Yüzeysel Arama Belgesi

 

Define aramak ve dedektör ile arama yapmak için elbette ki belli başlı izinlere gerek oluyor. Bu izinlerden biri de yüzeysel arama belgesi olup ilgili yerlerden alınır. Öncelikli olarak define arama izni dilekçesi yazılarak kazı izin yönetmeliğine başvuru yapılır. Başvuru kabulü ardından yüzeysel arama belgesi alınarak da gerekli işlemlere başlanır. Elbette ki herhangi bir define bulunduğu takdirde birçok aşama define bulan kişiyi beklemektedir. Bunlar devlete gidecek olan para, ruhsat maliyeti ve define bulununca alınacak olan tutar gibi etkenlerdir. Özelikle yüzeysel arama belgesi alan defineciler, yasal olarak define aramak konusunda önemli bir adım da atmış olmaktadır.

 

Definecilikte Yüzey Araştırmalarında Dikkat Edilecekler

 

Definecilikte yüzey araştırması yapılmadan önce ilgili yer en az üç gün olacak şekilde gözlemlenir. Bu gözlem sonucu çevrede eski yaşama dair izler araştırılır. Eğer izlere rastlanırsa gerekli işlemlere başlamak için birkaç etkene ihtiyaç vardır. Bunlar yüzeysel arama belgesi ve define arama ruhsatı maliyeti şeklindedir. Elbette ki izinlerin alınması kapsamında definecilikte yüzey araştırmada dikkat edilecekler önemli oluyor. Bunlar; harabe alanlar, çeşme, köprü ve su kemerleri olmaktadır. Bu alanlarda eski yaşamlara daha sık rastlanır. Aynı zamanda kaya yapılarında işaretlere rastlanması da defineye işarettir. Kral mezarları ve manastırlar oldukça değerli olup, definecilikte üst düzeydir. Aynı zamanda taş yığınlarının olduğu alanlar eski mezar yerleri olabileceği gibi buradan birçok hediye çıkmaktadır.

 

Yorum Yap