A9D5F673 99D1 41E3 A54A 76689D717118

El İşaretinin Anlamı

El İşaretinin Anlamı

El1

El define işareti definecilikte son derece önemlidir. En önemli sebebi ise eski zamanlardan beri el işaretinin yapılmasının bir topluluğa işaret etmesidir. Bu sebeple araştırmacıların el işaretinin anlamını en iyi şeklide çözmesi gerekiyor.

El9

Elbette el işretinin anlamı için sadece topluluk düşünülmez. Tüm define işareti için hiçbir zaman anlamın tekbir yöne çekilmesinin mümkün olmadığını söylemeliyiz. Bunun dışında el işretinin pek çok şeyi temsil ettiği biliniyor. Bunlardan biri kimi zaman bir yön kimi zamanda bir mesafe olarak ifade edilir. Ayrıca o dönemde bazen bir mezarı işaret etmesi de söz konusudur. Genel olarak insanların yorumları farklı olabiliyor.

 

Definecilikte El İşareti Nasıl Yorumlanır?

El2

El sembolü define olarak bakıldığında, bir gömüye de işaret edebiliyor. Çoğu insanın o dönem araştırmalarında gömü olarak nitelendirdiğini da söyleyebiliriz. Herhangi bir kayaya çizilmiş olan el işaretine rastlanıldığında, eski zamanlarda yemin olarak da bilinir. Yani çizilmiş olduğu alanda yemin edilmiş olduğu, öyle bir sürecin geçmiş tamamlanmış olduğu da düşünülebilir. Görülen işaretlerinin hepsinin hiçbir zaman tekbir anlamı olmayacağından, bu işaretlerin yorumlanmasının son derece önemli olduğunu söyleyebiliriz.

El8

Bulduğunuz el işareti, el işareti anlamı olarak düşündüğünüzde sadece bir yeminin de sembolü de olabilir. Yani bu durumda yapılan bir yemin töreni olmuş ve çizilmiş olabilir. Hayal edilen define yolu ya da defineye yaklaşılmış olduğu da küçük bir ihtimal kalabilir. Bu notada önerilen ve önemli olan mutlaka el işareti yorumlamasının çevresindeki diğer işaretlerden yola çıkarak yapılmasıdır.

 

Definecilikte El İşaretinin Yanında Olan İşaretler

El3

İlk olarak mutlaka yorumlamanın çevresinde olan işaretler ile birlikte olması gerektiğini söyledik. Bunun için yapılması gereken definecilikte el işareti yorumu kapsamında çevresinde olan işaretler de bakmak. Doğru bir yorumlama olmasını sağlamak için mutlaka diğer işaretler ile birlikte bir bütün olarak görülmesi önemlidir. Anlam da ancak bu genel bakışın ardından tespit edilmiş olacaktır.

 

El işareti arazide taş üzerindeyse;

El4

İlk akla gelen şey gömüdür. Arazide taş üzerinde el işareti, gömü anlamına gelmektedir. Eğer burada el işareti açık bir el şeklinde ise sizden istenen sizin de elinizi tam olarak o şekilde el işaretinin üzerine koyarak bakmanızdır. Diğer yönlere baktığınızda başka bir işaret görerek, gömüyü bulma ihtimaliniz olabilir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus, eğer sembol üzerinde verilen el işretinin sol el olması halinde, sizin de sol elinizi koyarak etrafa bakmanız gerekiyor. Sağ el çizilmiş ise sağ elinizi kullanarak işaretlere bakmalısınız.

 

El işaretinde kopuk parmak varsa;

El5

Zaman zaman tespit edilen el işaretlerinde kopuk parmak olabilir. Kopuk parmaklı el işareti anlamı için definecilikte yapmanız gerekenin çevrede o kopuk parmağın çizili olduğu kayayı bulmak olacak. Eğer bu kayayı bulursanız, sonrasında oradaki anlamlardan yolunuza devam edeceksiniz. Kopuk parmak işareti bulunursa, o çevreyi 2 – 3 metreye kadar kazmanız önerilir.

 

El işaretinin üzerinde hac varsa;

El6

Dikkat çekici kayalara bakma işlemini en fazla 20 metre açılarak yapın. Define el işareti bulunan kaya arka kısımlarında gömü olabilir. Her zaman tüm el işaretlerini gömü olarak görmemeniz gerektiğini de bildirerek, araştırma yaparken biraz daha geniş çaplı düşünmeniz gerektiğini söyleyebiliriz.

 

Definecilikte Elin Gösterdiği Yön

El7

Aynı zamanda elin gösterdiği yön de önemlidir. Eğer dümdüz yapıldıysa, siz oraya elinizi koyarak yönünüzü bulursunuz. Definecilikte yön gösteren el anlamı o yöne doğru giderek, bağlantılı olan başka bir sembolün bulunmasını sağlamak olacak.

El0

Yorum Yap