Ermeni evleri

Ermeni Evlerinde Define Nerede Olur

Ermeni Evlerinde Define Nerede Olur?

Ermeni evleri

Çok geçmiş yıllarda yaşayan eski Ermeniler define gibi paralarını, evlerinin hiç kimse tarafından bilinmeyen kısımlarına saklardı. Bilhassa günümüzde de Ermeni evlerinde definenin çok araştırılmakta olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Ermenilerin define gibi paralarını evlerinin bazı kısımlarına saklamasının nedeni, o bölgede bulunan eşkiyalar olarak bilinir.

Eski ermeni evleri

1800 ve 1900 yılları arasında eşkiyaların köylere baskın yapması ile vatandaşların her türlü değerli eşyası gasp edilirdi. Özellikle vatandaşların altın ve kağıt para gibi çok değerli eşyaları, eşkiyaların en çok önem verdiği eşyalar idi. Eşkiyalar köylü vatandaşların mallarını gasp ettiği gibi onlara fiilen de zarar verirlerdi. Peki, Ermeni evlerinde define nerede olur? İşte tüm ayrıntılar!

 

Ermenilerin genellikle aşağıda sıralanan yerlerde definelerini gizlediklerine dair bilgiler mevcuttur:

 

Merdiven altları

~ Ahır ve kilerler

~ Evlerin tavanlarında göz gibi duran delikler

~ Avluda ki uzun ömürlü ağaçlar

~ Kapı eşikleri

Yemek pişirme ocakları

Ermeni Gömüleri Ne Kadar Derinlikte Olur?

 

Köyde yaşayan Ermeniler, eşkiyaların para ve altın gibi mallarını gasp etmemesi için çeşitli saklama noktalarına bu tarzda ki değerli eşyalarını saklamışlardır. Paralarını ve altınlarını define olarak evlerinin çeşitli yerlerine sadece yoksul aileler saklamazdı. Yüklü parası olan zenginler bile evlerinin hiç bilinmedik yerlerine bütün paralarını define olarak saklardı.

 

Özellikle paraların en çok saklandığı yer, elbette yaşam alanları yani evlerdir. Çünkü evler de birçok saklanacak ve özellikle köydeki evler de kimsenin aklına gelmeyecek bazı saklama noktaları mevcuttur. Bundan dolayı da 1800 ve 1900 yılları arasında yaşayan ermeni köylüleri, bütün paralarını evlerinin çeşitli noktalarına saklamaktadır. Buna bağlı olarak ermeni gömüleri de çok araştırılan bir konudur. Özellikle ermeni gömülerinin ne kadar derinlikte olduğu, çok merak edilen bir husustur. Ermeni gömülerinin derinliği 3 ila 4 metre olduğu bilinmektedir.

 

Toprakta Define Ne Kadar Derinlikte Olur?

 

Bildiğiniz üzere genel olarak defineler toprakta da görülebilmektedir. Özellikle çok eski harabe olan yapıların toprak kısımlarında definelerin saklanabileceği de unutulmaması gerekir. Toprakta bulunan bir definenin ne kadar derinlikte olduğu tam olarak bilinmemektedir. Çünkü her define aynı derinlikte olmayacaktır. Toprakta define kapsamındaki en önemli husus, sabırla ve doğru bir şekilde define aramaktır.

 

Define Olan Yerler Nasıl Anlaşılır?

 

Aşağıda sıraladığımız alanlarda define olması kuvvetle muhtemeldir:

 

Bilinen define işaretlerinden birisinin define bölgesinde bulunması

İşaretin bulunduğu alanda daha önce yaşanılmış olması

Define işaretinin bulunduğu kayanın sabit bir kaya olması

Define işaretinin kabartma ya da oyma şekilde yapılması

Define işaretinin insan tarafından bırakıldığına dair kanıtların olması

Define olan yerler, bazı etkenlerden dolayı anlaşılabilir. Bu etkenlerin başında harabe  evler, ahırlar veya farklı binalar gelebilir. Özellikle çok geçmiş yıllardan kalan bir bina, define için akla gelebilecek en önemli noktadır. Aynı zamanda eski Rum Patrikhaneler en önemli define noktalarıdır denilebilir.

 

Ermenilerin yaşadığı evlerde de definelerin olabileceğine dair efsanelerin sayısı azımsanmayacak kadardır. Define olan en önemli noktalar arasında da bodrum ve mahzen gibi yerler unutulmamalıdır.

Yorum Yap